ANKARA 16 °C
En Düşük 11 °C
En Yüksek 24 °C
Karakter Boyutu :
Yenimahalle'de çöpler yer altına indi

Yenimahalle'de çöpler yer altına indi

13 Ağustos 2013 12:10 SalıTemizlik İşleri Müdürlüğü, her sokağa yer altı ve çöp konteynerleri yerleştirerek sokaklardaki görüntü kirliliğini önlüyor.

Ankara Yenimahalle Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, her sokağa yer altı ve çöp konteynerleri yerleştirerek sokaklardaki görüntü kirliliğini önlüyor. Geçen ay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çöp yığınlarının önüne geçmek üzere çöp konteynerlerinin yeraltına alınması için belediyelerce hazırlanan projenin yüzde 45'ini karşılama kararı aldı. Dört yıldır kendi kaynaklarıyla her sokağa plastik çöp konteyneri ve yer altı çöp konteynerleri koyan Yenimahalle Belediyesi de karara tam destek verdi.

ÇÖPLER KONTEYNIR'A

Yenimahalle Belediyesi büyük sitelere yer altı çöp konteynerları yerleştirerek hem hijyeni sağlıyor hem de zamandan ve yakıttan tasarruf sağlıyor. Ankara'da yer altı çöp konteyneri kullanan ilk belediye olan Yenimahalle Belediyesi, 4 noktada bin 150 adet yer altı çöp konteyneri, ilçe genelinde ise 4 bin 165 plastik çöp konteyneri yerleştirdi. Çöplerin sokaklara bırakılmasını engellemek üzere 4 bin 450 çelik konteyner yerleştiren belediye ekipleri, gecekondu bölgelerine kışın atılan soba atıkları nedeniyle erimemesi amacıyla da çelik konteyner yerleştiriyor. Yeraltı çöp konteynerleri, hijyenik olmasıyla beraber, açıkta kalan çöp poşetlerinin kedi köpek gibi hayvanlarca parçalanıp, çöplerin etrafa saçılmasını önlüyor. Görüntü kirliliğini ortadan kaldırarak, depolama kapasitelerinin fazla olmasından ötürü iş gücünden ve zamandan da kazanç sağlıyor. Üç günde bir alınan çöpler, etrafa saçılmadan özel vinçler ile toplanıyor.

SINIRSIZ HİZMET

Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, gerçekleştirilen bu uygulama hakkında, "Bizim için en önemli şey vatandaşın sağlığı ve huzuru. Göreve geldiğim günden beri, sokaklara atılmış olan çöplere bir çözüm bulmaya çalıştık. Kendi kaynaklarımızla 4 noktaya yer altı çöp konteynerleri koyduk. Vatandaşın her talebini anında değerlendiriyoruz. Görüntü kirliliğinin önün durarak halkımızı memnun etmeye çalışıyoruz. Yer altı konteynerlerimizin sayısı ilçemizde her geçen gün artmaya devam edecek." dedi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (11083) defa okunmuştur.

ETİKETLER

yenimahalle - çöp

ANKARA / YENİMAHALLE - HABERLERİ