ANKARA 16 °C
En Düşük 11 °C
En Yüksek 24 °C
Karakter Boyutu :
ÇODAM, Keçiörenli çocukların hizmetinde

ÇODAM, Keçiörenli çocukların hizmetinde

15 Ağustos 2013 13:43 PerşembeKeçiören Belediyesi Çocuk Danışma Merkezi, liderlik kamplarından eğitim seminerlerine varan çeşitlilikteki faaliyetleriyle Keçiörenli çocuklara hizmet veriyor.

Ankara'da 2012 yılının Nisan ayında faaliyete geçen Keçiören Belediyesi Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM), psikolojik danışmanlıktan atölye çalışmalarına, liderlik kamplarından eğitim seminerlerine varan çeşitlilikteki faaliyetleriyle Keçiörenli çocuklara hizmet veriyor.

Çocukların yeteneklerini keşfetme ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren ÇODAM, onların kendilerini ifade etmelerine imkan sağlayan atölye çalışmalarını ön planda tutuyor. Merkezde geçtiğimiz eğitim döneminde gazetecilik, satranç, yaratıcı resim, yaratıcı drama, ebru, müzik ve model uçak branşlarında açılan atölyelerde yaklaşık 250 çocuk eğitim gördü. Üstün yetenekli çocuklara yönelik faaliyetler de geliştiren merkez, önümüzdeki dönemde Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (ÜZYEÇDE) ile işbirliği halinde özel atölye çalışmaları da gerçekleştirecek. Atölye faaliyetlerinde çocukların, bilimsel ve sosyal sorgulama yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunulacak.

450 ÇOCUĞA PSİKOLOJİK DESTEK

Merkez, aynı zamanda parçalanmış aile çocukları, yetim çocuklar, kırsaldan göç etmiş aile çocukları, çocuk işçiler, engelli çocuklar, sokak çocukları, madde bağımlısı çocuklar, suça itilmiş çocuklar başta olmak üzere dezavantajlı ve risk altındaki çocuklarla ilgili gerekli psiko- sosyal destek hizmet programları sunarak önleyici ve koruyucu çalışmalar da yapıyor. Bu kapsamda merkezde yaklaşık 450 çocuğa uzman psikologlar rehberliğinde danışmanlık hizmeti verildi. Merkez ayrıca aileler için çocukların gelişimlerini destekleyecek ve farkındalıklarını arttıracak eğitim seminerleri düzenliyor. Çocuk işçiliği konusuna da eğilen ÇODAM, yerel yönetimlerin bu konuya duyarlılığının arttırılması, çocukların sokağın ve iş yaşamının olumsuz etkilerinden korunabilmesi ve onların risklere karşı bilinçlendirilmesi için, özellikle bu çocuklarla ilk karşılaşan birim olan zabıta müdürlüklerinde görevli personele yönelik seminerler gerçekleştiriyor.

BİLİM HAFTALARI VE LİDERLİK KAMPLARI

Sömestr ve yaz tatillerinde düzenlenen geleneksel 'Bilim Haftaları' ve 'Liderlik Kampları' çocuklardan büyük ilgi görüyor. Bu yaz gerçekleştirilen 'Doğal Hayat ve Liderlik Kampı'na katılan çocuklar, kamp hayatı ve doğada yaşam konusunda deneyimler edinerek farklı tecrübelerle kendini daha iyi tanıma fırsatını yakaladı. Okullarla işbirliği içindeki çalışmalarını da sürdüren ÇODAM, eğitim-öğretim yılının açılış dönemlerinde okula yeni başlayan çocukların oryantasyon sürecini desteklemek amacıyla veli seminerleri düzenliyor. Ayrıca okula yeni başlayan çocuklara her sene kırtasiye malzemesi dağıtılıyor. Merkez bu kapsamda geçtiğimiz eğitim döneminde Keçiören ilçesindeki 64 ilköğretim okulunda 'Okula Başlarken' seminerlerini düzenledi. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin desteği ile okullarda 'Ağız ve Diş Sağlığı Haftası' boyunca öğretmen ve öğrencilere bilgilendirme yapılarak diş macunu da dağıtıldı. ÇODAM eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, geleneksel oyunları yaşatmak ve canlandırmak amacıyla okullarda 'Geleneksel Çocuk Oyunları' etkinliklerini de gerçekleştiriyor.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (12665) defa okunmuştur.

ETİKETLER

ÇODAM - keçiören - çocuk

ANKARA / KEÇİÖREN - HABERLERİ